Обрат: Пловдив вече иска държавните дялове от Панира
Няколко месеца след като реши, че не желае прехвърлянето на акциите, местният парламент ще преразгледа това си решение
Зам.-кметът Розалин Петков е вносител на предложението
Вижте какво се промени за това време
Таня Грозданова
Заместник – кметът по „Общинска икономика, здравеопазване, екология и управление на отпадъците” в Община Пловдив Розалин Петков е внесъл предложение до Общинския съвет с искане Пловдив да приеме предлагания му през лятото на миналата година държавен дял от акциите на Международния панаир.
Припомняме, че на 2 август 2016-а местните велможи отказаха 20,63 на сто от дяловете на дружеството. Тогава мотивите, които се чуха бяха, че не отказваме акциите изобщо, а не сме съгласни с включването на Варна в дяловото разпределение от държавата. Кметът Иван Тотев заяви, че "за нас е важно да има Пловдивски панаир, а не е толкова важно дали ще бъде държавен или собственост на този или онзи, ако имаме едно работещо предприятие в Пловдив".
Няколко месеца по-късно дали заради преглътната вече обида или поради фактът, че 19 април чука на вратата, а след тази дата, както каза преди дни Спас Гърневски, вече всичко ще е загубено, изведнъж се появи активност. Припомняме, че преди седмица Гърневски за пореден път призова за спешни действия по „каузата Пловдивски панаир“. Става дума за това, че на 19 април 2017-а година изтича 10-годишният давностен срок, в който могат да бъдат предприети действия по оспорване на четвъртото увеличение на капитала на дружеството.
Вносителят на предложението Розалин Петков не бе открит за коментар и изяснение на мотивите, а в общественото пространство се появи твърдението, че партия ГЕРБ на централно ниво е сменила посоката, тъй като Панаира вече е в добро финансово състояние. Освен това вносителят вади на преден план и каузата за нов Дом на операта в Пловдив.
Всъщност всичко, което се чете в мотивите на предложението, което тези дни се гледа в различните комисии на Общински съвет е, че според Търговския регистър кредиторите на „Международен панаир“ АД вече са заличени. Освен това в предложението за гласуване фигурира и изречението: „Придобиването на акциите дава възможност на Община Пловдив да развие идеята за създаване на Дом за пловдивската опера.“
Справка в Търговския регистър потвърждава заличването на кредиторите. Към дата 7.12.2016-а единствен обезпечен кредитор на Панаира се явява Българска банка за развитие, според договор за кредит в размер на 25 000 000 евро, подписан на 30.11.2016. С част от средствата са разплатени задълженията на АД-то към старите кредитори. Така към днешна дата, то би трябвало да е в оздравено финансово състояние. Освен това Българска банка за развитие не е частно търговско дружество, което обяснява донякъде резкия завой в позицията на местната администрация да приеме предложените й миналото лято 20,63 на сто от дяловете на държавата. От друга страна – участието на Варна в собствеността на Международния пловдивски панаир не се е променило като обстоятелство.
Очаква се предложението да влезе в дневния ред на сесия на Общинския съвет на 13-ти април. Ако то бъде прието и прехвърлянето се осъществи, тогава Общината, като акционер, ще предприеме стъпки да разговаря със собственика Георги Гергов по въпроса част от Панаирното градче да стане Дом на пловдивската опера.